Centrum Kultury Zamek

- strona główna


Poniżej prezentujemy gości Festiwalu Fabuły 2018.

OLGA DRENDA

Dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Gazecie Magnetofonowej”. Autorka książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” (Karakter, 2016), w której przełom lat 80. i 90. opowiedziany jest  przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. Autorka zbiera artefakty czasu polskich przemian (fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek) – widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.

fot. Jadwiga Janowska


WYDARZENIA:
21.05.
DZIEŃ 1.
TRANSFORMACJA – PANEL

JAN SOWA

Socjolog, psycholog, teoretyk kultury, tłumacz i eseista. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. badania nad nowoczesnością, zagadnienie modernizacji w państwach europejskich, rozwoju kapitalizmu, kwestie kolonializmu, migracji, globalizacji, relacji między Zachodem a innymi cywilizacjami. Teksty Sowy były publikowane w kraju i za granicą, m in. w „Ha!arcie”, „Philosophie Magazine”, „Praesens”, „Lampie”, „Obywatelu”, „Krytyce Politycznej”, „Gazecie Wyborczej”, „Zielonych Brygadach” i magazynie „2+3D”.
Autor wielu publikacji, m.in.: „Ciesz się, późny wnuku. Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna” (2008), „Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą” (2011), „Inna Rzeczpospolita jest możliwa. Widma przeszłości, wizje przyszłości” (2015). Ostatnio (wraz z Krzysztofem Wolańskim) wydał „Sport nie istnieje” (Wydawnictwo W.A.B., 2017) . To wnikliwy i przystępnie napisany esej, w którym autorzy przyglądają się (głównie na przykładzie piłki nożnej) transformacji sportu w absurdalnie kosztowny spektakl. W takim ujęciu sport okazuje się częścią przemysłu rozrywkowego, a zarazem soczewką skupiającą niemal wszystkie najważniejsze procesy współczesnego świata.

WYDARZENIA:
21.05.
DZIEŃ 1.
TRANSFORMACJA – PANEL

MAGDA SZCZEŚNIAK

Kulturoznawczyni, badaczka kultury wizualnej. Bada polską transformację po 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem przemian kultury wizualnej i sfery publicznej. Zajmuje się teorią tożsamości, studiami gender i queer, teorią krytyczną, historią kultury polskiej XX wieku oraz sztuką współczesną. Stypendystka Fundacji Fulbrighta oraz Narodowego Centrum Nauki. Redaktorka pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”.
Autorka książki „Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji”  (Fundacja Bęc Zmiana, Instytut Kultury Polskiej UW, 2016). Książka to podróż do lat 90. śladami wizerunków „normalności” – od biznesmenów ze zdjęć stockowych, przez podróbki zachodnich towarów, po wyklęte białe skarpetki. „Normalność”, słowo-klucz polskiej transformacji, to nieprecyzyjne, ale wygodne pojęcie przywołujące powab Europy, Zachodu, właściwego i rzekomo neutralnego porządku (gospodarczego, społecznego, estetycznego).Uznaje się ją za stan „naturalny”, który pojawia się samoistnie wraz ze zmianą systemową.

WYDARZENIA:
21.05.
DZIEŃ 1.
TRANSFORMACJA – PANEL

JOANNA BEDNAREK

doktorantka w Zakładzie Antropologii Literatury na Wydziale Filologii Polskiej i Klasyczne UAM, krytyczka literacka. Współkuratorka projektu „Wspólny świat” i cyklu debat „Prognozowanie teraźniejszości”. Współautorka (wspólnie z Przemysławem Czaplińskim i Dawidem Gostyńskim) książki „Literatura i jej natury” (2017). Członkini założonej przy Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM grupy badawczej „Posthuman Performance Working Group”. Laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

RYSZARD KOZIOŁEK

Literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Do jego zainteresowań naukowych należą m.in.: historia literatury pozytywizmu i modernizmu (jest jednym z najwybitniejszych znawców twórczości autora Trylogii), historia i teoria powieści, antropologia narracji, związki literatury i filmu. Ostatnio wydał zbiór esejów „Dobrze się myśli literaturą”. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za książkę „Ciała Sienkiewicza. Studia o symbolice płci i przemocy”, którą właśnie wznowiło Wydawnictwo Czarne.
„Dzięki tej książce zaczyna świtać nadzieja na zupełnie nową lekturę polskich klasyków: świeżą, erudycyjną, uwolnioną od licealnych schematów, które od lat „upupiają” najlepszych polskich pisarzy. Pojawia się szansa na nowy model interpretacyjny, który wyrwie polską literaturę z lokalnego zaścianka i odtworzy dialog z myślą europejskiej nowoczesności”. (A. Bielik-Robson).

fot. Agnieszka Szymala

WYDARZENIA:
22.05.
DZIEŃ 2.
KANON OD NOWA: SIENKIEWICZ – WYKŁAD PROF. RYSZARDAKOZIOŁKA

ANNA CIEPLAK

Pisarka, pracuje jak pracuje jako animatorka kultury w Cieszynie. Z doświadczeń pracy z młodzieżą, przede wszystkim z gimnazjalistami, wyrosła jej pierwsza powieść  „Ma być czysto” (2016), za którą autorka otrzymała Nagrodę Conrada i Literacką Nagrodę im. Witolda Gombrowicza. W 2017 r. ukazała się jej druga powieść „Lata powyżej zera” o dorastaniu na śląskim osiedlu na początku lat dwutysięcznych.

fot. Studnicki

WYDARZENIA:
22.05.
DZIEŃ 2.
POZAHISTORIĄ – LATA 90. W PROZIE

WERONIKA GOGOLA

Tłumaczy ze słowackiego i ukraińskiego. Skończyła Ukrainoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wyrastała w Olszynach, którym to postanowiła poświęcić swój debiut prozatorski „Po trochu” (Książkowe Klimaty, 2017).
„To jest pełna życia książka o śmierci. Przejmująca i śmieszna, bo to się przeplata, jak w życiu. Śmierć jest tu oswojona, jak to na wsi, bo przy zmarłych się czuwa. I jest to też opowieść o dorastaniu: nie jest łatwo być dziewczynką, w dodatku taką, która miota klątwy. Cieszę się, że po „Gugułach” Wioletty Grzegorzewskiej, pojawił się taki nowy, mocny głos w literaturze”. (Justyna Sobolewska).

fot. Michał Majernik

WYDARZENIA:
22.05.
DZIEŃ 2.
POZAHISTORIĄ – LATA 90. W PROZIE

PAWEŁ SOŁTYS

Muzyk, autor piosenek. Jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Prozatorski debiut „Mikrotyki” (Wydawnictwo Czarne, 2017) otrzymał nominację do Paszportów Polityki 2017 oraz Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego. Sołtys pisze swoje historie zainspirowany codziennym życiem, nieopakowaną, nieuświadomioną polską wersją slow-life,  która okazuje się u niego skansenem wartości międzyludzkich, zbiorem osiedlowych zasad, przypowieściami o podstawowym szacunku, godności i solidarności.

fot. Monika Sołtys


WYDARZENIA:
22.05.
DZIEŃ 2.
POZAHISTORIĄ – LATA 90. W PROZIE

MARCIN WICHA

Grafik. Projektuje okładki, plakaty i znaki graficzne. Jego teksty ukazywały się m.in.  w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z  „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”. Wydał kilka książek dla dzieci oraz „Jak przestałem kochać design” (2015) i „Rzeczy, których nie wyrzuciłem" (Wydawnictwo Karakter, 2017), za tę drugą książkę otrzymał Paszport „Polityki”.

fot. Bartłomiej Molga


WYDARZENIA:
22.05.
DZIEŃ 2.
CZUŁE POŻEGNANIA

PIOTR ŚLIWIŃSKI

Profesor Instytutu Filologii Polskiej UAM, krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej; autor i współautor kilku książek o literaturze XX-wiecznej i najnowszej, m.in. „Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej”(2002); „Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce” (2007); „Horror poeticus” (2012); „Literatura polska XX wieku” (razem z A. Legeżyńską i B. Kaniewską), „Literatura polska 1976-1998” (razem z P, Czaplińskim); „Poezja polska po 1968 roku” (razem z A. Legeżyńską). Współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i innych redakcji, inicjator i organizator i uczestnik wielu przedsięwzięć popularyzujących kulturę literacką; przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej Gdynia (w latach 2006-2012) oraz Poznańskiej Nagrody Literackiej. Laureat Nagrody im. K. Wyki (2008). Kurator festiwalu „Poznania Poetów”.

fot. Maciej Kaczyński


WYDARZENIA:
22.05.
DZIEŃ 2.
CZUŁE POŻEGNANIA

PRZEMYSŁAW CZAPLIŃSKI

Profesor w Instytucie Filologii Polskiej (UAM), literaturoznawca, historyk i krytyk literatury oraz kultury XX i XXI wieku, laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich oraz Nagrody im. Kazimierza Wyki. Członek-korespondent Polskiej Akademii Nauk. Kurator wielu cyklów dyskusyjnych, m.in. „Moc truchleje. Debaty o polskim katolicyzmie” (CK ZAMEK, 2016), „Boskie narracje. O wierze, religii i bogach rozmowy z pisarzami” (Teatr Polski, Poznań 2015/2016); „Bioklasy: segregacje i sojusze” (Warszawa 2016). „Nie-boskie narracje. O lęku i gniewie” (Teatr Polski, Poznań 2016/2017), „Prognozowanie teraźniejszości” (UAM, Poznań 2016/2017). Wykładowca gościnny wielu uczelni zagranicznych (Niemcy, Belgia, Francja, Wielka Brytania, Węgry, USA).
W centrum jego zainteresowań badawczych znajduje się konfrontacja literatury z nowoczesnością i wynikające stąd problemy: konflikt modernizacji i tradycji, przemoc nowoczesna jako narzędzie przebudowy człowieka i społeczeństwa, zanik i powrót utopii jako rezultaty kryzysu projektowania przyszłości. Autor ponad dziesięciu książek, w tym „Polska do wymiany” (2009), „Resztki nowoczesności” (2011), ostatnio wydał „Poruszoną mapę” (Wydawnictwo Literackie, 2016).

fot. Dominik Żyłowski


WYDARZENIA:
22.05.
DZIEŃ 2.
POZAHISTORIĄ – LATA 90. W PROZIE


23.05.
DZIEŃ 3.
„KANON OD NOWA: ZGŁADZONYŻYD W KANONIE” – WYKŁAD PROF.PRZEMYSŁAWA CZAPLIŃSKIEGO

BRYGIDA HELBIG

Pisarka, poetka, literaturoznawczyni i nauczycielka akademicka. Zajmuje się problematyką gender, komparatystyką, asymilacją kulturową i komunikacją międzykulturową.  Jej zbiór opowiadań „Enerdowce i inne ludzie” nominowano do Nagrody Literackiej Nike (2012) oraz znalazł się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA (2012), a powieść „Niebko” nominowano do Nagrody Literackiej Nike (2014). Wydała tomy wierszy: „Wiersze Jaśminy” (1997), „Hilfe” (FORMA 2010) oraz powieści: „Pałówa” (2000), „Anioły i świnie. W Berlinie!!” (2005), „Niebko” (2013) oraz  „Inna od siebie / „Inny od samego siebie” (Wydawnictwo W.A.B., 2016), inspirowaną biografią kontrowersyjnej poetki i pisarki Marii Komornickiej (1876-1949), która postanowiła być mężczyzną i przybrała nową osobowość: Piotr Odmieniec Włast.

WYDARZENIA:
23.05.
DZIEŃ 3.
GRANICE I TOŻSAMOŚCI

INGA IWASIÓW

Badaczka i krytyczka literatury polskiej XX wieku, pisarka, profesorka na Uniwersytecie Szczecińskim, była dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego ; przez kilkanaście lat redaktor naczelna dwumiesięcznika „Pogranicze”, organizatorka życia kulturalnego i intelektualnego w Szczecinie.  Autorka kilkunastu książek naukowych, eseistycznych i stricte literackich, w tym m.in. „Opowieść i milczenie. O prozie Leopolda Tyrmanda” (2000), rozprawy „Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj” (2002) i zbioru wykładów o płci kulturowej „Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie” (2004) oraz „Granice. Polityczność prozy i dyskursu kobiet po 1989 roku” (2013).
Jej pierwszą powieścią było „Bambino”, nominowane do Nagrody Nike 2009, Nagrody Literackiej Gdynia 2009 oraz Nagrody Mediów Publicznych „Cogito” 2009. Ostatnio opublikowała m.in. „Umarł mi. Notatnik żałoby” (2013), „Blogotony” (2013) powieść „W powietrzu” (2014) oraz „Pięćdziesiątkę” (2015).

fot. Krzysztof Dubiel


WYDARZENIA:
23.05.
DZIEŃ 3.
GRANICE I TOŻSAMOŚCI

CEZARY ŁAZAREWICZ

Dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w  czołowych polskich tytułach prasowych, m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”.  Autor m.in. zbioru reportaży „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Elegancki morderca” (2015), „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (2016) – nagrodzonej m.in. Nagrodą Literacką Nike oraz „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza” (2017). Ostatnio wydał reportaż „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” (Wydawnictwo Czarne, 2018) oraz – wspólnie z Ewą Winnicką – „1968. Czasy nadchodzą nowe” (wydawnictwo Agora, 2018) –  reporterską opowieść o najbardziej zbuntowanym roku XX wieku.

fot. Adam Tuchliński

WYDARZENIA:
23.05.
DZIEŃ 3.
REPORTAŻ HISTORYCZNY

EWA WINNICKA

Reporterka; studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Związana z „Polityką” i „Dużym Formatem”, publikowała także w „Tygodniku Powszechnym” i włoskim „Internazionale”.  Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Autorka książek: „Londyńczycy” (nominacja do Nagrody „Gryfia”), „Angole”, za którą otrzymała Nagrodę „Gryfia”, a także nominacje do Nagrody Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, „Nowy Jork zbuntowany”, „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson”. Ostatnio wydała – wspólnie z Cezarym Łazarewiczem – „1968. Czasy nadchodzą nowe” (Wydawnictwo Agora, 2018) – reporterską opowieść o najbardziej zbuntowanym roku XX wieku.

fot. Cezary Łazarewicz

WYDARZENIA:
23.05.
DZIEŃ 3.
REPORTAŻ HISTORYCZNY

MARIAN SWORZEŃ

Prawnik, pisarz, twórca słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia, członek PEN Clubu. Autor sztuki „Czaadajew” (2007), monodramów: „Bastylia” (2007) i „Nikolaita” (2011) oraz książek: „Prywatny dziennik ustaw” (2004), „Dezyderata. Dzieje utworu, który stał się legendą” (2004), „Niepoprawni” (2006), „Melancholia w Faustheim. Powieść o rewolucji w Monachium” (2008, nominacja do Nagrody Mediów Publicznych COGITO) oraz „Opis krainy Gog” (2011, Nagroda Literacka Gdynia w kategorii eseju).  Ostatnio wydał „Czarną Ikonę – Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa” (Wydawnictwo Sic!, 2017). Punktem wyjścia „Czarnej ikony” jest rejs sowieckich pisarzy po Kanale Białomorskim, zorganizowany przez GPU latem 1933 roku, oraz książka pt. „Kanał Białomorsko-Bałtycki imienia Stalina. Historia budowy 1931-1934”, która ukazała się niedługo potem. To kolektywne dzieło – efekt symbiozy nagana z piórem – autor sumiennie relacjonuje i zderza z prawdziwym obrazem prowadzonej w łagrach pieriekowki dusz, który może budzić grozę. Sworzeń podjął się zadania, jakiego nie wykonał nikt przed nim ani w Polsce, ani w Rosji:  odszukał w źródłach niemal wszystkich uczestników niesławnego rejsu i skrupulatnie spisał ich personalia, przeciwdziałając  w ten sposób widocznej tendencji do zacierania śladów tamtej eskapady w zbiorowej pamięci.

fot. materiały prywatne


WYDARZENIA:
23.05.
DZIEŃ 3.
REPORTAŻ HISTORYCZNY

BARTŁOMIEJ KRUPA

Historyk i literaturoznawca, absolwent UAM, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN. Autor książek „Wspomnienia obozowe jako specyficzna odmiana pisarstwa historycznego” (Kraków 2006) oraz nagrodzonej m.in. pierwszą nagrodą w Konkursie im. Majera Bałabana książki „Opowiedzieć Zagładę. Polska proza i historiografia wobec Holocaustu (1987-2003)” (Kraków 2013).  Stypendysta Fundacji na rzecz Nauk Polskiej (2008) oraz Narodowego Centrum Nauki (2012-2015), w 2016 roku visiting professor na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

WYDARZENIA:
23.05.
DZIEŃ 3.
REPORTAŻ HISTORYCZNY

MAGDALENA TULLI

Jedna z najważniejszych polskich pisarek. Debiutowała w 1995 roku opowieścią „Sny i kamienie”, za którą otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1995). Autorka książek:  „W czerwieni", „Tryby”, „Skaza”, „Włoskie szpilki”, „Szum”. Za zbiór opowiadań „Włoskie szpilki” (2011) została wyróżniona Nagrodą Literacką Gdynia i Nagrodą Literacką Gryfia. W roku 2013 została laureatką pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. J. Tuwima, przyznawanej za całokształt twórczości. Ostatnio ukazał się tom rozmów, które przeprowadziła z nią Justyna Dąbrowska pt. „Jaka piękna iluzja” (Wydawnictwa Znak, 2017). Jej książki przetłumaczono na 15 języków.
Magdalena Tulli tłumaczy także literaturę włoską i francuską (m.in. Italo Calvino i Marcela Prousta); za przekład zbioru opowiadań Fleur Jaeggy „Gniew niebios” otrzymała nagrodę „Literatury na Świecie". Autorka pisze także książki dla dzieci („Awantura w lesie", „Ten i tamten las”).

fot. Maciej Kaczyński

WYDARZENIA:
24.05.
DZIEŃ 4.

JAKA PIĘKNA ILUZJA”

26.05.
DZIEŃ 6.

FABUŁYDLA DZIECI: MAGDALENA TULLI „TENI TAMTEN LAS”

AGNIESZKA GAJEWSKA

Polonistka, literaturoznawczyni, wykładowczyni i aktywistka feministyczna. Autorka książek „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema” (2016) oraz „Hasło: Feminizm” (2008). Redaktorka naukowa antologii przekładów „Teorie wywrotowe” (2013). Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Przez jedną kadencję kierowała podyplomowymi gender studies na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest dyrektorką Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM.

WYDARZENIA:
24.05.
DZIEŃ 4.
KANON ODNOWA: „LALKA”BOLESŁAWA PRUSA – WYKŁAD DRHAB. AGNIESZKI GAJEWSKIEJ

LEM!

WOJCIECH ORLIŃSKI

Dziennikarz, publicysta, pisarz, związany z „Gazetą Wyborczą”. Pisze o popkulturze i o społeczno-politycznych kwestiach związanych z nowymi mediami. Jeden z założycieli pisma „Lewą Nogą”. Jego książkowy debiut ukazał się w 2007 roku i poświęcony był Lemowi („Co to są sepulki? Wszystko o Lemie”), podobnie jak książka wydana w 2107 roku, czyli „Lem. Życie nie z tej ziemi”.

fot. Adam Stępień


WYDARZENIA:
24.05.
DZIEŃ 4.
LEM!

MARCIN BRONHARD

Absolwent poznańskiej Akademii Ekonomicznej, pracuje w zawodzie. Od dwudziestu lat związany z polskim fandomem fantastycznym, były prezes Klubu Fantastyki „Druga Era”, autor drobnych artykułów na łamach „Nowej Fantastyki” i „Fenixa” na przełomie wieków. W przeszłości również aktywny organizator konwentów fanów fantastyki – koordynator bloku literackiego Pyrkonu w latach 2006-2009, koordynator programu Polconu 2005 oraz programu literackiego Polconu 2008 i 2011. Oprócz literatury, nie tylko fantastycznej, pasjonuje się też muzyką rockową XX wieku, współpracuje z magazynem Lizard. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec dwóch synów, co zajmuje mu cały wolny czas.

WOJCIECH JAGIELSKI

Dziennikarz, reportażysta. Wybitny znawca problematyki Afryki oraz Azji Środkowej, Zakaukazia i Kaukazu. Relacjonował najważniejsze wydarzenia polityczne przełomu wieków na całym świecie: rozpad rosyjskiego imperium, załamanie się apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu z Chinami, wojny, zamachy stanu, upadki dyktatorów w Afryce i Azji.  Autor książek o Kaukazie („Dobre miejsce do umierania”, 1994), Afganistanie („Modlitwa o deszcz”, 2002), Czeczenii („Wieże z kamienia”, 2004), Ugandzie („Nocni wędrowcy”, 2009) i Republice Południowej Afryki („Wypalanie traw”, 2012 oraz „Trębacz z Tembisy” (2013). Ostatnio wydał „Wszystkie wojny Lary” (2015) oraz „Na wschód od zachodu” (2018).
Laureat m.in. nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, międzynarodowej nagrody „Literatura z frontu”, nagrody im. Ks. Józefa Tischnera, nagrody im. Dariusza Fikusa. Uhonorowany przez Ministra Spraw Zagranicznych odznaką honorową Bene Merito. Książki Jagielskiego są tłumaczone na angielski, włoski, hiszpański i niderlandzki.

fot. Leszek Jańczak


WYDARZENIA:
24.05.
DZIEŃ 4.
PODRÓŻUJĄC DO INDII

AZEM DELIU

Młody pisarz z Kosowa, rezydent CK ZAMEK (marzec-czerwiec 2018). Studiuje literaturę albańską na Uniwersytecie w Prisztinie. W trakcie studiów został wyróżniony za opublikowanie debiutanckiego tomu poezji „Pogrzeb deszczu” (Onufri, Tirana, 2013). Pierwszym znaczącym sukcesem Deliu był jego debiut prozatorski, powieść „Nielegalny pocałunek” (Onufri, Tirana, 2016), którą wydał w wieku 20 lat. Francuska prasa nazwała go „wielkim pisarzem z małego kraju” oraz „nową gwiazdą europejskiej literatury”. Warto zauważyć, że od 19. roku życia Azem Deliu jest także członkiem Kosowskiego Stowarzyszenia Filozoficznego, organizacji zrzeszającej intelektualistów z Kosowa. Zarówno albańskie, jak i zagraniczne media porównują go do Ismaila Kadare, Dostojewskiego i Orwella.

fot. Maciej Kaczyński


WYDARZENIA:
24.05.
DZIEŃ 4.
REZYDENCIW REZYDENCJI: NOCNE CZYTANIE FRAGMENTÓW POWIEŚCI AZEMA DELIU

DOROTA HORODYSKA

Tłumaczka i publicystka.Ukończyła studia rusycystyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Na tej samej uczelni obroniła pracę doktorską z zakresu literatury rosyjskiej. Jest jedynym w Polsce tłumaczem, zajmującym się przekładami prozy pisanej w języku albańskim na język polski. Wcześniej w Polsce wydawano utwory pisarzy albańskich, ale przekładów dokonywano pośrednio, z języka francuskiego lub rosyjskiego. Wydany w 2004 roku dramat „Buty” Stefana Çapaliku był pierwszym dramatem albańskim, udostępnionym polskiemu czytelnikowi. Tłumaczy najwybitniejszych pisarzy albańskich, wśród których są: Ismail Kadare, Ylljet Aliçką, Fatos Kongoli i Fatos Lubonja.

Została uhonorowana Srebrnym Piórem – prestiżową nagrodą albańskiego ministerstwa kultury, przyznaną za najlepszy przekład prozy albańskiej na język obcy w 2002, którą otrzymała za przekład opowiadań Ylljeta Aliçki. W lipcu 2012 otrzymała doroczną nagrodę „Literatury na Świecie” w kategorii przekładu poezji obcojęzycznej za tom „Dzieci natury” Luljety Lleshanaku.

WYDARZENIA:
24.05.
DZIEŃ 4.
REZYDENCIW REZYDENCJI: NOCNE CZYTANIE FRAGMENTÓW POWIEŚCI AZEMA DELIU

DANIEL ODIJA

Prozaik, dziennikarz. Uważany jednego z najważniejszych pisarzy swojego pokolenia. Autor zbioru opowiadań „Szklana huta” (2005) oraz powieści „Ulica” (2001), „Tartak” (2003), „Niech to nie będzie sen” (2008) i „Kronika umarłych” (2010). Wielokrotnie nagradzany. Dwukrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nike. Jego proza została przetłumaczona na kilkanaście języków.   W 2017 roku we współpracy z rysownikiem Wojciechem Stefańcem napisał komiks, pt. „Stolp”, który rozpoczyna tzw. „Tetralogię Bardo”.

fot. Iwona Lompart

WYDARZENIA:
25.05.
DZIEŃ 5.
FABUŁA POZA LITERATURĄ – PANEL

MONIKA POWALISZ

Współscenarzystka serialu „Belfer”, autorka antologii komiksowej „Złote Pszczoły” oraz licznych sztuk teatralnych i scenariuszy komiksowych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jesienią ukaże się jej debiutancka powieść „Ósme ciało”.

WYDARZENIA:
25.05.
DZIEŃ 5.
FABUŁA POZA LITERATURĄ – PANEL

PAWEŁ MIECHOWSKI

Partnerships manager w 11 bit studios a poprzednio senior writer w tymże zespole. W branży gier od połowy lat 90., kiedy pracował jako animator przy grze „Książę i Tchórz” wyprodukowanej przez Metropolis Software. Następnie w grupie CD Projekt, a od 2010 roku w zespole 11 bit studios. Prywatnie mąż i ojciec, fan gier niezależnych oraz piłki nożnej i dobrych trunków.

WYDARZENIA:
25.05.
DZIEŃ 5.
FABUŁA POZA LITERATURĄ – PANEL

JÁNOS HÁY

Węgierski poeta, prozaik i dramatopisarz. Absolwent filologii rosyjskiej, historii i estetyki, członek Związku Pisarzy Węgierskich i Towarzystwa Pisarzy Literatury Pięknej. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień literackich oraz artystycznych, między innymi: Nagrody Cechu Dramaturgów za najlepszy dramat sezonu 2002 i 2004, nagrody za dramat dla młodych pisarzy w 2004 roku oraz nagrody Sándora Máraia w 2009 roku. Jego powieść „Mélygarázs” została powieścią roku na Węgrzech (2013). W Polsce ukazał się jego tom prozy „Syn ogrodnika” (Wielka Litera 2016).

WYDARZENIA:
26.05.
DZIEŃ 6.
WĘGIERSKIE FABUŁY

JOLANTA JARMOŁOWICZ

Tłumaczka z węgierskiego, absolwentka Filologii Węgierskiej na UW. Obecnie nauczyciel akademicki na UAM, gdzie m.in. prowadzi zajęcia z przekładu artystycznego. Tłumaczyła utwory takich Autorów jak: György Spiró, János Háy, Zoltán Egressy, Péter Kárpáti, István Tasnádi, Pál Békés, Kornél Hamvai, András Forgách, Ákos Németh, Béla Pintér. Współpracuje z dramaturgami (Cech Dramaturgów Węgierskich, Uniwersytet Teatralny i Filmowy w Budapeszcie), krytykami i teatrologami węgierskimi (Krajowy Instytut Teatralny w Budapeszcie). Przetłumaczone przez nią utwory ukazały się m.in. w antologii „Współczesny dramat węgierski” (2003) oraz w „Antologii nowego dramatu węgierskiego. Kolizje” (Panga Pank, Kraków 2010). Uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej (2011) oraz nagrodą ZaiKS (2011) za przekłady z języka węgierskiego.

WYDARZENIA:
26.05.
DZIEŃ 6.
WĘGIERSKIE FABUŁY

KINGA PIOTROWIAK-JUNKIERT


Doktor, polonistka, hungarystka, absolwentka Międzyuczelnianych Indywidualnych Studiów Humanistycznych „Akademia Artes Liberales”. Autorka monografii: Świadomość zwrócona przeciwko sobie samej. Imre Kertésza wobec Zagłady (Warszawa, 2014), współautorka książki Dyskurs postkolonialny we współczesnej literaturze i kulturze Europy Środkowo-Wschodniej. Polska, Ukraina, Węgry, Słowacja (Poznań, 2015), tłumaczka. Ostatnio ukazały się w jej przekładzie książki: Imre Kertész Ostatnia gospoda (W.A.B, 2016), Géza Röhrig, Oskubana papuga Rebego. Zmyślone opowieści chasydzkie (Austeria 2016) oraz Zoltán Halasi, Droga do pustego nieba (Nisza 2017). Zajmuje się literaturą węgierską wobec Zagłady i dyskursem postkolonialnym na Węgrzech po 1989 roku. Przewodnicząca Zachodniego Oddziału Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

WYDARZENIA:
26.05.
DZIEŃ 6.
WĘGIERSKIE FABUŁY

SEBASTIAN FRĄCKIEWICZ

Dziennikarz kulturalny i krytyk, kurator wystaw komiksowych, pracował także jako copywriter w agencjach reklamowych. Publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Lampie”, „Filmie”, „Polityce”, „Przekroju” oraz w internetowym magazynie Dwutygodnik.com i w portalu Filmweb.pl. Autor trzech książek z rozmowami: „Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce”, „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” oraz „Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji” (Wydawnictwo Czarne, 2017).

fot. Alicja Frąckiewicz

WYDARZENIA:
25.05.
DZIEŃ 5.
FABUŁA POZA LITERATURĄ – PANEL

26.05.
DZIEŃ 6.

KRYTYCZNY SPACER PO POZNAŃSKICH MURALACH

Partnerzy