Centrum Kultury Zamek

- strona główna

Imieniny Ulicy Święty Marcin 2017

zmiany w programie


OBYWATEL ŚW. MARCIN

11 LISTOPADA
to święto narodowe ustanowione po to, abyśmy pamiętali o odzyskanej niepodległości, o zamknięciu ponad stuletniego okresu, gdy o swoich sprawach i prawach nie mogliśmy decydować samodzielnie. Przez ostatnie 28 lat staramy się zbudować funkcjonujące w demokratyczny sposób społeczeństwo – wspólnotę równych sobie obywateli, która nikogo nie pozostawia za burtą sukcesu i powodzenia.

Jednym z podstawowych filarów budowy społeczeństwa obywatelskiego są organizacje pozarządowe. Wyzwania, na jakie starają się odpowiedzieć fundacje i stowarzyszenia, dotyczą szerokiego obszaru problemów: od bezdomności, poprzez przeciwdziałanie wszelkim formom wykluczenia i walkę z przemocą, po opiekę medyczną i paliatywną. Aktywność NGO-sów stała się niezwykle istotnym elementem naszej rzeczywistości i trudno sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie naszej wspólnoty bez zaangażowania osób w nich pracujących.

Kluczowym elementem dla sprawnego funkcjonowania organizacji pozarządowych jest sposób ich finansowania. Uzależnienie od publicznych środków grozi ideologizacją i upolitycznieniem ich działalności, szczególnie, gdy podważany jest mechanizm transparentnych, opartych o ekspercką, merytoryczną ocenę, konkursów na realizację wyznaczanych przez władze zadań.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI ma w naszym mieście szczególny charakter związany z obchodami imienin ulicy, której patronuje św. Marcin. Ten niezwykle popularny w Poznaniu święty najczęściej przedstawiany jest w momencie, gdy dzieli się połową swojego płaszcza z napotkanym żebrakiem. Scenę tą traktujemy jako symbol nieustannej potrzeby zwracania uwagi na ludzi potrzebujących naszej pomocy. Sposób, w jaki czynią to organizacje pozarządowe, będzie głównym tematem tegorocznych „Imienin Ulicy Św. Marcin” – imprezy organizowanej od kilkudziesięciu lat przez Centrum Kultury ZAMEK.

Podczas całodziennego wydarzenia oddamy głos przedstawicielom kilku fundacji i stowarzyszeń, zajmujących się problemami z różnych obszarów życia społecznego. Będziemy informowali o ogromnym potencjale organizacji pozarządowych w naszym regionie oraz promowali ideę wolontariatu. Przede wszystkim jednak, rozumiejąc zagrożenia zawarte w zapowiadanych zmianach ustawowych i znaczenie niezależności organizacji od bieżącej polityki, pragniemy zapoczątkować akcję systematycznego wspierania sektora pozarządowego. „11 zł raz w miesiącu poproszę” to hasło, którym pragniemy uświadomić naszym współobywatelom, jak niewiele trzeba, aby borykające się z trudnościami ważne inicjatywy zyskały skuteczne i niezbędne wsparcie. Proponowana wysokość sumy przekazywanej raz w miesiącu wybranej organizacji pozarządowej jest rzecz jasna umowna, symbolicznie nawiązując do daty narodowego święta. Najważniejsze jest jednak promowanie nawyku udzielania wsparcia, w którym istotniejsza od ilości przekazywanych pieniędzy jest systematyczność i konsekwencja.


PROGRAM:

10.11.
SPOTKANIE Z SIOSTRĄ MAŁGORZATĄ CHMIELEWSKĄ
g. 18 / Sala Wielka


11.11.

IMIENINY ULICY ŚW. MARCIN

KIERMASZ ROGALA

g. 11–21
/ al. Niepodległości, od ul. Św. Marcin do ul. Fredry

KOROWÓD ŚW. MARCINA
g. 13.30
/ start: od Ronda Kaponiera do CK ZAMEK

KONCERT ZESPOŁU DIKANDA
g. 14.15
/ scena przed CK ZAMEK

OBYWATEL ŚW. MARCIN
SPOTKANIA Z PRZEDSTAWICIELAMI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

g. 15‒18
/ Sala Kinowa, Atrium CK ZAMEK

KONCERT ORKIESTRY PROWINCJONALNEJ
g. 18
/ scena przed CK ZAMEK

KONCERT ZESPOŁU RAZ DWA TRZY
g. 19.30
/ Sala Wielka


plakat
UKŁAD KOROWODU
archiwum


Data
Kategorie
Uczestnicy
Ładowanie